EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI

Mestna občina Krško se med 16. in 22. septembrom tudi letos pridružuje vseevropskemu projektu Evropski teden mobilnosti, ki tokrat  poteka pod geslom Udoben javni prevoz – za vse. V tem tednu so v sodelovanju z različnimi organizacijami pripravili vrsto dejavnosti, ki spodbujajo trajnostne načine prevoza ter varno in okolju prijazno mobilnost za vse generacije.

V četrtek, 19. 9. 2024,  smo imeli osmošolci in devetošolci Osnovne šole Koprivnica v sklopu Evropskega tedna mobilnosti tehniški dan. Odpravili smo se v Šolski center Krško-Sevnica, kjer smo se pridružili učencem zaključnih razredov preostalih osnovnih šol v Mestni občini Krško. Na začetku smo imeli predavanje o varni vožnji, ki ga je vodil g. Robert Štaba, predsednik Zavoda Varna pot, ki že leta opozarja na varno  in odgovorno obnašanje v prometu, s čimer bi število žrtev prometnih nesreč zmanjšali oziroma jih povsem preprečili. Prisluhnili smo osebnima zgodbama dveh udeležencev prometnih nesreč; prvo zgodbo nam je predstavil povzročitelj prometne nesreče, drugo pa žrtev, ki je v prometni nesreči zaradi neuporabe varnostnega pasu izgubila očeta. Obe zgodbi sta se nas globoko dotaknili.

Po uvodnem delu smo se udeležili posameznih delavnic, in sicer smo preizkusili različne tehnične naprave, ki so simulirale vožnjo na cesti in prometne nesreče, ki se nam lahko zgodijo. Preizkusili smo se tudi v oživljanju in uporabi defibrilatorja. Na koncu smo si ogledali še reševalno in gasilsko vozilo in njuno opremo. Po končanem ogledu smo se odpeljali nazaj v šolo, kjer smo počakali na prevoze domov.