Skoči na glavno vsebino

V sredo, 17. oktobra 2018, smo imeli učenci od petega razreda dalje tehniški dan, zato smo se z avtobusom odpeljali na Vrhniko, kjer smo se spomnili 100-letnice Cankarjeve smrti in se sprehodili po poti pisateljeve mladosti. Razdeljeni v dve skupini (eno je vodil sam Ivan Cankar) smo si ogledali pomembne mejnike v življenju prvega slovenskega poklicnega pisatelja.  Ogledali smo si Cankarjev spomenik in njegovo spominsko hišo Na klancu, enajsto šolo pod mostom, kjer je mladi Ivan preživel marsikatero dopoldne, pa čitalnico Pri črnem orlu, kjer je prebiral novice v nemškem jeziku. Kljub oblačnemu vremenu in nekaj kapljam dežja smo pot nadaljevali proti cerkvi Sv. Trojica, ki jo je pisatelj pogosto omenjal v svojih delih. Pod Sv. Trojico je ležal Cankarjev laz, njihovo edino bogastvo. Ob odhodu z Vrhnike smo si privoščili še sladoled, nato pa pot nadaljevali proti Bistri. V Tehniškem muzeju Bistra smo si temeljito ogledali lesarsko in gozdarsko zbirko, zelo pa nam je bil všeč prometni oddelek s starimi avtomobili, motorji in kolesi. Ogledali smo si tudi lovsko zbirko, v t. i. gluhi sobi pa bi lahko slišali bitje svojega srca, če bi bili tiho, seveda. Z avtobusom smo se odpeljali nazaj proti šoli, kjer so nas pričakali starši in nas odpeljali domov.

Maja Pečnik, Karmen Kavčič, 5. r.

(Visited 25 times, 1 visits today)
Dostopnost